Domain Authority (DA) és a Page Authority (PA) egy minőségi mutató, melyet a MOZ vezetett be, a weboldal egészét vagy csak egy részének jelenlétét és helyezését értékelik a mérőszámok a keresőmotorok találati listáján.
A Google PageRank értékének megszűnése óta az authority értékek az egyik legfontosabb mutatók a SEO szakemberek számára. Minden technikai, tartalmi SEO és a linképítés is ennek mérőszámnak a növelését szolgálja.
Domain Authority (DA) vs. Page Authority (PA), melyik a fontosabb?
Ahhoz, hogy a kérdésre pontos választ tudjak adni, további fogalmakkal kell megismerkedni.
A Domain Authority (DA) és a Page Authority (PA) kiszámításához a MozRank és a MozTrust változóira van szükség.
MozRank
A MozRank értéket a linkek száma és minősége határozza meg, egyfajta link népszerűségi index. Értéke 1- 10 között van. Minden oldalról kapott link 1- nek számít, tehát ugyanarról az oldalról hiába érkezik több link, egyszer számít bele az eredménybe. Viszont az erősebb oldal beérkező hivatkozása nagyobb súllyal esik latba, mint egy közepes oldalé. A MozRank érték úgy növelhető, ha közepes fontosságú oldalakról sok linket kapunk vagy erős oldalról kapunk linket.
MozTrust
A MozTrust értéket az oldalak megbízhatósága mutatja. A legmegbízhatóbbnak minősített oldalak általában az oktatási és kormányzati webhelyek, illetve azok, amelyekre más megbízhatónak minősített oldalak linkelnek (pl. .edu, .gov). A MozTrust tovább örökíthető, így reális kép alakulhat ki egy-egy webhely minőségéről. Értéke szintén 1 és 10 között változhat.
Domain Authority (DA)
A Domain Authority (DA) a Moz.com szerint:
A Domain Authority egy mérőszám,mely jelzi előre, hogy az adott oldal hogyan fog szerepelni a keresőkben. Ezzel az eszközzel tudjuk a különböző weboldalak „erősségét” összehasonlítani.
A Domain Authority kiszámításához megnézik a domainre érkező:
- A linkelő domainek számát.
- Az összes link számát.
- MozRank értéket.
- MozTrust értéket.
A Domain Authority értékének kiszámításához több, mint 150 féle adatot vizsgálnak meg, folyamatosan finomítják, így a honlap értéke kis mértékben ingadozhat.
A Domain Authority értéke egy logaritmus skálán 0 és 100 között változik.
Page Authority (PA)
A Page Authority (PA) annyiban különbözik a Domain Authority- től, hogy nem az egész domain- re vonalkozik, hanem csak az adott oldalra, aloldalra. A Page Authority potenciája azt mutatja meg, hogy milyen esélyei vannak a SERP poziciójára.
A Page Authority kiszámításához megnézik:
- MozRank értéket.
- MozTrust értéket.
- Közösségi média jelzéseket. (A Google ma már előnyben részesíti a minőségi tartalmat, ehhez pedig a lájkok, megosztások, kommentek,az aktív közösségi média részvétel során juthat a honlap)
Előfordul, hogy az adott aloldal Page Authority- je nagyobb értéket kap, mint maga a Domain Authority és a keresőkben jól szerepelhet.
A Page Authority értéke egy logaritmus skálán szintén 0 és 100 között változik.
A Domain Authority és a Page Authority mutatóit befolyásolni a logaritmus skáláján nehéz közvetlenül befolyásolni. Az alsóbb pontszámoknál pl. 10 és 30 között könnyebb a feljebb jutás, mint pl. 70 és 80 között. Ha honlapunkat minden keresőoptimalizálási szempont szerint rendbe tettük, nagyobb eséllyel indulhatunk a magasabb pontszámok érdekében.
Domain Authority (DA) és a Page Authority (PA) ellenőrzése
Több eszköz áll a rendelkezésre, elsőben a Moz eszközét említem. Ingyenesen használható az Open Site Explorer.
Telepíthetjük a Moz toolbar– t is, akkor folyamatosan ellenőrizhetjük akár a saját, akár a konkurencia értékeit.
További lehetőség a szintén ingyenesen használható CheckMoz, is.
Megjegyzés:
URL DA PA MOZ RANK BACK LINKS
http://google.com 100 96.22 7.89 6005361
https://honlapseo.hu 14,19 27,32 4,23 79
Látható, hogy a MozRank érték 1-10 értékelésekor könnyebb 2-ről 3- ra, vagy 3- ról 4- re lépni, mint pl. 4- ről 5- re és így tovább. Minél magasabb az érték, annál nehezebb a jobb szint elérése. Jelen példán jól látszik, hogy a Google még nincs egész 8 Moz értékkel, míg a HonlapSEO saját Moz értéke az alig féléves honlappal 4,23 értéket kapott.
A MOZ adatbázist havonta frissítik, általában a hónap közepe felé. Az új oldalak vagy a kisebb régiók, mint Magyarország is, lassabban kerülnek bele. A MOZ robotjai akár 2-3 hónap elteltével térképezik fel és ez után láthatóak az eredmények.
Domain Authority értékének növelése
Legtöbbet akkor tehetünk, ha a honlap a keresőoptimalizálási szempontoknak megfelel. Ez alatt értem a:
- A honlap technikai felépítése (technikai SEO)
- A honlap tartalmának kulcsszóra történő megírása (on-page, tartalmi SEO)
- Más weboldal hivatkozik-e arra a honlapra, hiteles forrásként (off-page SEO)
szempontjainak maximális figyelembe vételét és kialakítását.
Segít továbbá a tematikus és jól struktúrált honlap. További segítség a tartalom releváns és folyamatosan frissülő, információban gazdag tartalma. Látogatottságnövelő hatása pedig a honlap keresőmotorokban való megjelenésének javítását jelenti az organikus találatokban.
A Domain Authority értékek lassan változnak, de a leírt módszerekkel biztosan el lehet érni a növekedést, ez által az aloldalak is nagyobb arányban jelennek meg a keresési találatok között.
Page Authority értékének növelése
Itt az adott aloldalra kell összpontosítani, de a keresőoptimalizálás szempontok ugyanúgy érvényesek, mint a Domain Authority esetében.
Friss tartalom – gyakori tartalomfejlesztés
- A minőségi, friss tartalom hozzájárul a jobb mutató eléréséhez. A tartalom legyen érdekes, a látogatóknak szóljon, ne a keresőrobotoknak. Megosztásokkal, lájkolásokkal a közösségi média is irányíthat látogatókat a honlapra.
- A tartalom legyen hasznos a látogatók számára, releváns a honlap témájával, frissüljön rendszerességgel.
- A tartalom könnyen olvasható, áttekinthető legyen. Legyen benne h tag jelölés, rövidebb bekezdés, félkövér, dőlt kiemelés, felsorolás.
- További hasznos olvasnivalókhoz belső linkek használata.
Külső hivatkozások beszerzése
- Egyedi, minőségi tartalomra szívesen linkel külső weboldal.
- Közösségi médiában megosztani a tartalmat, ez pedig további megosztást eredményez, több látogatóhoz érhet el, akik visszalinkelhetik a tartalmat.
- Hiteles weboboldalak linkelése során gyakran visszalinkelést érhet el a honlap.
- A linkek releváns oldalra mutassanak, lehetőleg magas authority értékkel rendelkezzenek.
Képek használata
- Olvashatóbbá teszi a tartalmat.
- Saját, egyedi képek használata során nagyobb eséllyel osztják meg a tartalmat.
Domain Authority (DA) vs. Page Authority (PA), melyik a fontosabb?
Mindkettő értékének növelése fontos, de adott esetben a cél szempontjából kell kiválasztani a sorrendet.
Ha a honlap alodalának, Page Authority értékét növeljük az hatással van a Domain Authory értékére is és fordítva is. A Page Authority érték gyorsabban változik, mint a Domain Authority értékek. Érdemes tehát a gyorsabb növekedésű értékek segítségét használni, ezáltal a Domain Authority növekedését ezekkel alátámasztani.
Amennyiben egy-egy aloldal jó szereplése a cél, akkor az aloldal Page Authority-jét kell építeni tartalomfejlesztéssel, linkekkel a gyorsabb eredmény érdekében. Ilyen eset lehet egy kampány.
Ha brandépítés a cél, akkor a Domain Authority-ra, az egész honlapra kell koncentrálni.
Szeretnéd tudni, hogy a honlapod hogyan szerepel a keresőkben? Kérd weboldal elemzésemet, SEO felmérésemet:
- Konkurencia elé a Google-ben? - 2025-01-13
- SEO entitások: Az új generációs optimalizálás - 2025-01-06
- Hogyan írj jól SEO-zott tartalmat? - 2024-12-30